menusearch
samaakilam.ir

سمعک چیست ؟ سمعک چگونه کار میکند ؟ آموزش استفاده از سمعک

به وب سایت رسمی کلینیک تخصصی شنوایی و سمعک مرکزی ایلام خوش آمدید

(132)
(0)
سمعک چیست؟

 

سمعک چیست ؟ انواع سمعک ها کدامند ؟  Hearing Aid

 

سمعک تقویت کننده الکترونیکی کوچکی است که در داخل یا پشت گوش شخص استفاده کننده، قرار میگیرد و صداهایی که قرار است وارد گوش شوند را دریافت کرده و سپس بر اساس فرمولهای تنظیمی خاصی اصوات وارد شده را با میزان کمشنوایی شخص هماهنگ کرده و باعث میشود گفتار و صداهای پیرامون بصورت عادی شنیده شوند .

سمعک صداها را برای کاربر به گونه ای تقویت میکند که زندگی شخصیش بسیار نزدیک به حالت کاملا عادی، ادامه پیدا کند.

 کاربران سمعک میتوانند ارتباط های عادی و روزمره خود رابصورت کاملا طبیعی تر و عادی تر برقرار کرده و مجبور نیستند برای فهمیدن مکالمات زیاد دقت و تلاش کنند . 

 

تقسیم بندی انواع مدل سمعکها به دوصورت انجام میگیرد: 

  • اولین تقسیمبندی سمعکها بر اساس مدارات پردازش کننده به سه گروه عمده تقیسیم میشوند:

»» سمعکهای قدیمی تر یا آنالوگ (غیرقابل برنامه ریزی با نرمافزار کامپیوتری )

این نوع سمعکها بعنوان تقویت کننده هایی ابتدایی، شدت صدای وارد شده به سمعک را افزایش میدهند بدون این که تفاوتی بین صداها و سیگنالهای مفید گفتاری با سیگنالهای غیر ضرور(مثل صداهای آزار دهنده شلوغی خیابان و بوق ماشین) قائل شوند.

بزرگترین ایراد این نوع سمعکها که به تنهایی باعث میشود هر متخصص مسئولیت پذیری از تجویز آن برای کمشنوایان خودداری کند این است که معمولا کنترل کننده ای بر روی صدای خروجی این سمعکها قرار ندارد که به سمعک اجازه تولید صدایی با شدت بالاتر از حد خاصی را ندهد که این عامل در دراز مدت عوارض جبران ناپذیری را بر روی باقمانده شنوایی کاربر خواهد گذاشت و باعث کمشنواتر شدن وی میشود .

تولید این سمعکها در بسیاری از کشورها به پایان رسیده است .

 

 

 

»» سمعکهای دیجیتال (قابل برنامه ریزی با نرمافزار کامپیوتری)

سمعکهای دیجیتالی سمعکهایی هستند که قابلیت برنامه ریزی در با نرم افزار کامپیوتری را دارند و میتوان باتوجه و وضعیت شنوایی شخص کمشنوا صدای سمعک را با میزان آسیب شنوایی وی هماهنگ کرد تا تا صداهای موجود در محیط به یک اندازه تقویت نشوند و شخص بتواند رضایت بیشتری از سمعک خود داشته باشد .

در این سمعکها تنظیمات اعمال شده باعث میشوند سیگنالهای مفید بیشتر تقویت شوند و صداهای آزار دهنده با تقویت کمتری به گوش میرسند.

این سمعکها قابلیت محدود سازی حداکثر تقویت اعمال شده را دارند و این باعث میشود شنوایی شناس هیج دغدغه ای در مورد آسیب زدن صدای سمعک به باقیمانده شنوایی کاربر نداشته باشد .

این سمعکها را میتوان در برنامه های مختلف برای محیط های متفاوتی برنامه ریزی کرد تا شخص بتواند در هر محیطی که قرار میگیرد براحتی گفتار و صداهارا دنبال کند .

 

 

»» سمعکهای هوشمند (بسیار پیشرفته تر از سمعکهای دیجیتالی)

نسلهای جدید سمعکهای دیجیتالی با عنوان سمعکهای هوشمند شناخته میشوند .

این سمعکها به لطف تکنولوژی های بکار رفته در آنها صداهای وارد شده به سمعک را ابتدا دسته بندی میکنند و سپس صداهایی را که شخص مایل به شنیدن آنها میباشد را بیشتر تقویت کرده و صداهای مزاحم را زیاد تقویت نمیکند.

این نوع از سمعک ها توسط ردیابهای گفتاری خود به دنبال