menusearch
samaakilam.ir

سمعک مخصوص اطفال و کودکان متخصص شنوایی سعادت چیگل

به وب سایت رسمی کلینیک تخصصی شنوایی و سمعک مرکزی ایلام خوش آمدید

(65)
(0)
سمعک مخصوص کودکان

سمعک کودکان در ایلام

 

کمشنوایی در نوزادان و کودکان

هنگامی نوزادی با کمشنوایی به دنیا می آید، مهمترین کار تجویز صحیح و زود هنگام سمعک است بدلیل این که داشتن شنوایی کامل و طبیعی تاثیر بسیار زیادی بر روی رشد گفتار، پیشرفت تحصیلی و ایجاد ارتباطات موفق اجتماعی او در آینده دارد .
اگر کودک شما مبتلا به کم شنوایی باشد، ممکن است تصمیمات زیادی درباره درمان کم شنوایی، تربیت شنوایی و گفتاردرمانی و ... ذهن شما را به خود مشغول کند ولی بسیار مهم است که دقت داشته باشید اولین، مهمترین و کلیدیترین اقدام بعد از تشخیص کم شنوایی، تجویز به موقع سمعک برای نوزاد یا کودک می باشد .

سمعک نوزادان و کودکان باید ایمن بوده و کار کردن با آن برای والدین آسان باشد.
از هر 1000 نوزاد در ایالات متحده، دو تا سه نوزاد ناشنوا یا با درجات مختلفی از کم شنوایی به دنیا می آیند. برخی از کودکان هم ممکن است در دوران کودکی به علت عفونت، داروهای اتوتوکسیک، اختلالات ژنتیکی یا قرار گرفتن در معرض صداهای بلند، مبتلا به کم شنوایی شوند. در صورتیکه شما در مورد شنوایی یا رشد گفتار و زبان کودک خود نگران هستید، با مراجعه به کلینیک تخصصی شنوایی و سمعک مرکزی ایلام ارزیابی کاملی از سیستم شنوایی و گوش کودک شما توسط شنوایی شناس انجام خواهد شد. شنوایی شناس  فردی است که در زمینه ارزیابی شنوایی، توانبخشی، تجویز سمعک و پیگیری های مربوط به کم شنوایی تخصص یافته است .

 

اهمیت تجویز سمعک برای کودکان

مهمترین عامل برای بهبود شنوایی و گفتار کودکان کم شنوا، استفاده از سمعک مناسب است، بویژه در کودکان مبتلا به کم شنوایی حسی عصبی ( کم شنوایی در گوش داخلی، به علت آسیب سلول های مویی یا آسیب عصب شنوایی). در صورتیکه شنوایی شناس برای کودک شما سمعک تجویز کرد، به چند دلیل کودک شما باید از سمعک ها به صورت مداوم استفاده کند، بویژه اگر نوزاد یا کودک شما در اوایل دوران زندگی اش باشد:

والدین گرامی بسیار مراقب باشید: چنانچه کودک شما نیازمند استفاده از سمعک باشد بدون تردید و بدون تاخیر باید به کمک متخصص شنوایی شناس شرایط استفاده از بهترین نوع سمعک را برای کودک خود فراهم آورید، در غیر این صورت عواقب جبران ناپذیر کمشنوایی بر روی گفتار، یادگیری و اعتماد بنفس کودکتان میتواند تا اخر عمرش کیفیت زندگی وی را با خطر جدی روبرو کند .

 

  1. از تولد تا سه سالگی، مغز کودکان سریع رشد می کند. شنیدن صداها به صورت دائمی و همیشگی برای رشد طبیعی و تکامل راههای عصبی مربوط به شنوایی، گفتار و زبان در مغز خیلی مهم و حیاتی می باشد.
  2. گوش دادن و صحبت کردن در اوایل زندگی برای رشد و توسعه زبان کودک اهمیت بسیار زیادی دارد. در یادگیری زبان اول، ما نمی توانیم دقیقا مثل مدرسه به کودک آموزش دهیم. کودکان کلمات، دستور زبان شفاهی (نحو) و ساختار زبان را از طریق شنیدن پیوسته گفتار خانواده و دیگران بطور اتفاقی فرا می گیرند. برای کودکان کم شنوا که این نوع یادگیری به درستی اتفاق نمی افتد، و کاملا لازم است این یادگیری تحت نظر متخصص شنوایی شناس از طریق تربیت شنوایی و گفتار درمانی مناسب و به موقع تکمیل گردد .
  3. توجه کنید که داشتن شنوایی پیوسته و مداوم برای یادگیری و ایجاد ارتباط کودکان با